En Hızlı Nasıl Boşanılır?

Bilindiği gibi boşanma davaları anlaşmalı boşanma davaları, çekişmeli boşanma davaları olarak 2' ye ayrılır. Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için tarafların boşanma, nafaka, velayet, tazminat, ziynet eşyaları, mal paylaşımı konularında tam bir anlaşmaya varmış olmaları ve evliliğin 1 yıl sürmüş olması gerekir. Bu şartlar mevcut ise bir boşanma avukatına başvurulması halinde 1-2 hafta içinde tek celse de süreç sonlandırılabilir.

Çekişmeli boşanma davaları, yukarıda belirttiğimiz şartlarda anlaşmaya varılamamış olması halinde açılır. Yaklaşık olarak 10-12 ay gibi bir sürede sonuçlanır.

Evlilikte 1 yıllık süreniz dolmadı ise, hatta 1 günlük evli olsanız dahi, boşanma, nafaka, tazminat, mal paylaşımı konularında anlaşmaya varmış olmanız durumunda, boşanma avukatına başvurmanız durumunda davanız çekişmeli olarak açılmış olsa dahi tek celse de ortalama 1 ay içerisinde boşanma davanızın sonuçlanması mümkündür. Bu durumda anlaşmalı boşanma davasından farklı olarak, geçerli bir boşanma sebebi göstermeniz ve bu sebebi tanıklar veya başkaca belgelerle ispatlamanız gerekecektir.

Kısaca özetlemek gerekir ise boşanma davası açabilmek için evliliğinizin üzerinden 1 yıl geçmesine gerek yoktur. 1 günlük evli dahi olsanız çekişmeli boşanma davası açılabilecektir. Bütün şartlarda anlaşmanız halinde evlilik 1 yıl sürmüş olmasa dahi boşanma davası süreci 1 ayı geçmemektedir.

İstanbul şartlarında anlaşmalı boşanma davalarını boşanma avukatı ile takip etmeniz halinde 1 hafta içerisinde dahi sonuçlandırabilmek mümkündür.
Paylaş